Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başladı, Cezalar Kesiliyor! İşte Kış Lastiği Fiyatları

Her yıl 1 Aralık tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan kış lastiği uygulaması bu yıl da 1 Aralık gelmesi ile başladı. Peki ticari araç sahipleri için kış lastiği takma zorunluluğu getirildi, kış lastiği takmama cezası ne kadar? Kış lastiği takma ücreti ne kadar? Kış lastiği fiyatları ne kadar?

Ülkemizin 81 ilinde yayınlanan genelgeye göre zorunlu kış lastiği uygulamasına 1 Aralık itibari ile başlandı. Trafikta bulunan tüm ticari araçların kış lastiği takması artık zorunlu. Bu zorunluluk ile birlikte kış lastiği takmama cezası 846 TL idari para cezası kesilmeye başlandı.

Kış Lastiği fiyatları arttı

Ticari otomobil lastiği sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kış lastiği almaya başladı. Fakat gelen haberlere göre kış lastiği fiyatları döviz ile ortantılı olduğunu ve nerede ise 2 katı oranında arttığı haberlerini alıyoruz. Geçtiğimiz yıl ortalama standart ebatlarda 4 kış lastiği 1.500 TL gibi fiyatlara satılıyor idi. Ama şuanda ortalama takma dahil 3.000 TL gibi fiyatlara alıcı bulunuyor.

Kış Lastiği fiyatları ne kadar oldu?

Birçok firma ile iletişime geçtik ve kış lastiği fiyatları hakkında uzun uzadıya bilgi sahibi olduk. Bu bilgiler doğrultusunda 205/55 R16 ebatlarına sahip ortalama bir lastiğin fiyatı 425 TL ile 1000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

17 inçlik 195/45 R17 ebatlarında ortalama bir kış lastiği fiyatı ise 880 TL fiyatına satılmaktadır. Fiyatlar sürekli değişkenlik göstermekle birlikte stoklarla sınırlı olduğunu ve fiyatların daha da artabileceği belirtiliyor.

Kış lastiği almak isteyen kişilerin zorunlu kış lastiği uygulamasına geçildiği için biran önce kış lastiği taktırmalarını öneririz. Hem trafik cezalarının yüksek olması, hem de olası bir kazaya sebebiyet verilmemesi için biran önce taktırılmasını öneririz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.