TÜİK Büyüme Verileri Açıklandı

Her çeyrekte açıklanan TÜİK verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre geçen yıl bu zamana göre yüzde 7,4 önce ki çeyreğe göre ise yüzde 2,7 oranında büyüme gerçekleşti. Açıklanan verilere göre işçinin gelir payı azalmış durumda, buna göre Sanayi yüzde 10 büyüme kat ederken, Tarım ise yüzde 5,9 ve İnşaat yüzde 6,7 oranında küçüldüğü açıklandı.

İnşaat ve Tarım alanında ki gerileme olması beklenen durum olarak açıklayabiliriz. Gelişen teknoloji ile birlikte sanayinin büyümesi de doğal beklenen durum olarak belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Son çeyrekte beklenen büyüme oranı yüzde 2,7 olarak açıklandı. Bu açıklanan veri ile birlikte son çeyrek verileri ile birlikte büyüme oranı toplamda yüzde 7,8 artmış oldu.

İşçinin Kazancı Azaldı

İşgücü ödemeleri, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 36,3, net işletme artığı/karma gelir ise yüzde 38,6 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 30,1 iken bu oran 2021 yılında yüzde 29,8 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 54,4’ten yüzde 54,6’ya yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.