BRENT PETROL Neden Düşüyor? İşte Petrol Düşüş Sebepleri

Petrol neden düşüyor sorusu bugünün ve birçok günün gündemi olmuş durumda. Petrol arzında yaşanan kesintilerin artmasına rağmen küresel çapta ki durgunluğun yaşattığı endişe petrol fiyatlarında büyük bir düşüş baskısına sebep oluyor. Petrol varil fiyatı şu sıralar 101 dolar seviyelerinde seyir ediyor.

Küresel çapta yaşanan makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumunda oluşması beklenen ekonomik durgunluk sebebi ile petrol fiyatlarında düşüş yaşanıyor.

İngiltere Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama da, e yükselen emtia fiyatlarının enflasyonda yükselmeye sebep olduğu ve ciddi bir bozulma oluşturduğu dile getirildi.

En büyük sebeplerinden biri de Norveç de offshore işçileri tarafından yapılan grev düşüşü hızlandırmıştı. Gelişmeler ise düşüşü yavaşlattı. Petrol üretiminin Çarşamba gününden itibaren 130.000 varile düşmesi bekleniyor. Bu da Norveç tarafından üretilen yakıtın %6,5’lik bir kısmına denk geldiğini söyleyebiliriz.

Petrol fiyatlarında ki düşüş devam ederken, şu saatte 1 dolar kadar yükseliş gösterdi. Bu haber de petrol neden düşüyor bu konu hakkında detaylı bilgi verdik. Sizin de yorumunuz var ise bizlere yazmanızı bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.