Asgari Ücret Zam Miktarı Toplantıları Başladı

2022 asgari ücret zammı için görüşmeler bugün başladı. Yapılan çalışmalar kapsamında 2022 yılı için asgari ücret miktarı açıklanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, “Enflasyona karşı çalışanı koruyacak ücret belirlenecek” dedi. Yapılan toplantının diğer önemli başlıklarından biri de asgari ücret üzerinde ki vergi yükünün hafifletilme yollarının araştırılması idi.

Yılın sonu yaklaştı ve asgari ücret için beklenen zam oranı günü geldi ve çattı. 10 milyonu aşkın çalışan sayısına sahip bu kitle açıklanacak zam oranını merakla bekliyor. Son dakika asgari ücret haberlerine göre yapılan ilk toplantı sona erdi. Bu toplantı sonucunda bir kaç farklı maaş beklentisi ve isteği dile getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “İş verimliliğini artıran bir rakamda buluşacağımızı düşünüyorum” sözlerini dile getirdi. Diğer bir taraftan ise yapılacak diğer toplantı tarihleri belli oldu.

Yapılacak toplantıların toplam 4 oturumda düzenleneceğini ve bu oturumlar sonucunda kararın ülkeyi ileri taşıyacağını belirtti. Bakan Bilgin, “İnanıyorum buradan çıkacak karar Türkiye’nin büyümesini daha da ileriye taşıyacaktır. Toplumda bir adalet duygusunu, sosyal dayanışmayı da güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin, asgari ücret ile yaptıkları araştırmayı da paylaşarak, şunları söyledi:

“Yeni dönem asgari ücret beklentilerini tespit etmek amacıyla yapılan araştırma kapsamında Türkiye genelinde 26 ilde 604 işveren ve yönetici, 2 bin 500 işçi ile görüşülmüştür. İmalat sanayi, tekstil, taşımacılık, inşaat, tarım, sağlık, turizm, madencilik gibi sektörlerin de aralarında olduğu 19 farklı sektörden işletmeci ile görüşme yapılmıştır. İşverenlerin 2022 yılından ihtiyatlı bir iyimser beklenti içerisinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların yüzde 34’ü ‘yeni dönem asgari ücret ne kadar olmalı’ sorusuna, ‘3 bin 501 ile 3 bin 750 lira arasında’ cevabını vererek en yüksek oranı oluşturmuştur. Bu rakamı yüzde 19,3 ile ‘3 bin 251 lira ile 3 bin 500 lira arasında olmalı’ diyenler, yüzde 13,7 oranı ile de ‘3 bin 751 ile 4 bin lira arasında olmalı’ diyenler izlemiştir. ‘Asgari ücretin artırılması işten çıkarmalara yol açar mı?’ sorusuna katılımcıların yüzde 74,3’ü ‘evet’ yanıtını verirken yüzde 25,7’si ise ‘hayır’ yanıtını vermiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.